Weekendaktiviteter i Aalestrup: Bevægelse, fællesskab og biografoplevelser

Foto: Kultunaut.
dato

Kom og deltag i en weekend fyldt med spændende aktiviteter i Aalestrup. Fra en motionsdag der bringer generationer sammen til en vild biografoplevelse, er der noget for enhver smag.

Motionsdag 0-103 år: Bevægelse og Fællesskab

Fredag den 9. oktober åbner Aalestrup dørene for en motionsevent, der favner alle aldre. Motionsdagen på Plejecenter Aaglimt starter kl. 9.30, når borgmester Per Bach Laursen sætter begivenheden i gang.

Deltagerne kan vælge mellem en bred vifte af aktiviteter såsom cykelruter, løb og stafet, samt mere alternative valgmuligheder som Christianiacykling og kørestolsringridning. Formålet er at fremme bevægelsesglæde og skabe fællesskab blandt byens borgere.

Det er Kulturfællesskaber på tværs, et netværk af lokale institutioner, der står bag dagen, hvor op til 600 deltagere forventes at deltage. Med gratis entré og aktiviteter for alle aldersgrupper er det en oplagt anledning til at opleve fællesskabet i Aalestrup.

Biografaften i Aalestrup Bio

Fredag aften kl. 19:00 inviterer Aalestrup Bio til en spændende filmmulighed. Filmen følger Maggie og hendes veninder, Eva og Stine, der på en tur til Tenerife oplever et hæsblæsende eventyr i en stjålen autocamper. Blandingen af komik og kaos følger dem, når de søger at bryde fri fra hverdagens pres.

Denne biografaften giver et indblik i en tur væk fra hamsterhjulet og er perfekt for dem, der søger en aften med både latter og refleksion.



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut
Mest læste artikler